Wystawa plenerowa "Wszyscy jesteśmy robotnikami"

Projekt Inside Out został stworzony przez artystę JR, laureata nagrody TED w 2011 roku. W tym roku, podczas Łódź Design Festival, prezentowany jest projekt "Wszyscy jesteśmy robotnikami", upamiętniający historie pracowników byłych zakładów przemysłowych w Łodzi.

Wystawa ma przypomnieć o wyjątkowej historii pracowników byłych zakładów przemysłowych w Łodzi. Portrety pracowników Zakładów Przemysłu Bawełnianego POLTEX zostały zaprezentowane na Rynku Manufaktury, gdzie kilkadziesiąt lat temu sfotografowane osoby pracowały, przyczyniając się do rozwoju przemysłu w Łodzi. W części projektu eksponowanej w Manufakturze bierze udział 17 byłych pracowników Poltexu. Ich portrety pojawiły się w oknach budynku dawnej tkalni, nad restauracjami Bawełna i Szpulka oraz sklepem TK Maxx.

Jak tłumaczą organizatorzy niezwykłego przedsięwzięcia, projekt ma zwiększyć świadomość o byłych pracownikach i pracowniczkach zakładów przemysłowych, którzy nadal żyją i mieszkają w Łodzi. Inside Out podkreśla także, że historia Łodzi to nie tylko historia bogatych fabrykantów. Zbyt mało mówi się o historii pracowników i pracowniczek fabryk i późniejszych zakładów przemysłowych.

Niezwykłą, fotograficzną instalację można oglądać na rynku Manufaktury do 23.10 (niedziela), jako część programu Łódź Design Festival 2016.

Pobierz program Łódź Design Festival

Serdecznie zapraszamy!