O strażakach dla dzieciaków czyli Mała Straż w Manufakturze

Przez całą sobotę (13.02) w rotundzie galerii handlowej Manufaktury, Fundacja Mała Straż będzie uczyć najmłodszych, jak reagować w razie pożaru lub innej sytuacji zagrożenia. Dorośli będą mogli wesprzeć finansowo tę organizację, która właśnie zbiera środki na strażackie ferie.

Od godz. 10 najmłodsi będą mogli wziąć udział w prelekcji na temat bezpieczeństwa. – Kierujemy swoją ofertę dla dzieci w wieku 3-5 lat, więc program jest opracowany tak, by maluchy się nie nudziły. Będą prezentacje strojów strażackich, śpiewanie piosenek i quizy – zachęca Emilia Karpicka-Jadczak z Małej Straży.

Przyjedzie też drużyna pożarnicza, która o godz. 15 w specjalnym pokazie, zaprezentuje jak wygląda akcja strażaków. – Najpierw będzie zgłoszenie zdarzenia, a potem strażacki meldunek. Drużyna Małej Straży pokaże, jak wygląda musztra, a potem zacznie się akcja: przejście torem przeszkód do małego domku, z którego będzie wydobywał się dym. W środku – ranny miś, potrzebujący pomocy. Całość będzie oczywiście dostosowana do możliwości maluchów – tłumaczy Emilia Karpicka-Jadczak.

Dodatkowo dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, a o godz. 13 dorosły strażak będzie czytał najmłodszym słynną bajkę „Jak Wojtek został strażakiem”.

Chętni będą mogli spróbować swoich sił na torze przeszkód, a także wziąć udział w lekcji opatrywania pluszaków w Akademii Misia.

Fundacja Mała Straż będzie w Manufakturze do godz.18. Atrakcje dla maluchów są bezpłatne, ale w tym samym czasie będzie trwała zbiórka pieniędzy na organizację strażackich ferii dla dzieci.

Sobotnie atrakcje przygotowane przez Fundację Mała Straż to pierwsza akcja w ramach rocznej współpracy Manufaktury z tą organizacją. Manufaktura co roku wspiera jedną instytucję charytatywną. W minionym roku organizowano zbiórki, działania i wydarzenia na rzecz Fundacji DKMS, a w tym roku jest to właśnie Fundacja Mała Straż, która pomaga małym ofiarom pożarów, poszkodowanym dzieciom i młodzieży. Działania fundacji wspierają i realizują m.in. mali strażacy z Dziecięcej Drużyny Pożarniczej oraz drużyna młodzieżowa z ochotniczej jednostki strażackiej, działającej przy OSP Łódź Mikołajew. Oprócz bezpośredniej pomocy ofiarom pożarów, Mała Straż zajmuje się szeroko pojętą działalnością profilaktyczno-edukacyjną, promującą w przedszkolach i szkołach bezpieczeństwo przeciwpożarowe i realizującą pokazy i kursy przedmedyczne oraz dążącą do budowania prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia i radzenia sobie z najwyższym stresem, co od najmłodszych lat pozwala na kształtowanie prawidłowych wzorców empatii społecznej.