Piknik Niepodległościowy w Manufakturze

Żołnierze, strażacy, policjanci i grupy rekonstrukcyjne już po raz czwarty zagoszczą 11 listopada w Manufakturze na zaproszenie Jolanty Chełmińskiej, Wojewody Łódzkiego. Gośćmi specjalnymi tegorocznego Pikniku Niepodległościowego będą żołnierze elitarnych jednostek wojska polskiego.

Oficerowie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim zaprezentują sprzęt wojskowy i uzbrojenie. Uczestnicy pikniku będą mogli też obejrzeć żołnierzy w akcji – goście z 25 Brygady wykonają pokaz walki wręcz.

W Święto Niepodległości na ryku Manufaktury będzie można zobaczyć również pokaz „jukendo” - japońską sztukę walki karabinem szermierczym, którą przybliży Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Radomia. Członkowie Jednostki Strzeleckiej 4008 z Łodzi pokażą jak bezpiecznie ewakuować rannego z pola bitwy.

Dużo będzie się działo również na scenie. Koncert z elementami musztry wykona zespół Pipes&Drums, grający na wielkich dudach szkockich. Dudy to nieodłączny element armii brytyjskiej służyły jako instrument sygnałowy w bitwach. W okresie II wojny światowej towarzyszyły też jednostkom wojska polskiego formowanym w Szkocji, np. 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Popularne pieśni patriotyczne a cappella zaśpiewa chór Harmonia, na scenie pojawi się kilkudziesięciu chórzystów. Wśród występujących pojawią się też flażoleciści grający na przypominających flety - sześciootworowych piszczałkach.

Na pikniku tradycyjnie pojawi się Marszałek Józef Piłsudski. W samo południe wjedzie na rynek dorożką. Na powitanie zasalutują mu członkowie grup rekonstrukcyjnych w strojach żołnierzy. Potem Marszałek przemówi do zebranych i oficjalnie otworzy piknik. Około 13:30 znów pojawi się na scenie, by powitać wojewodę Jolantę Chełmińską, marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia i prezydent Łodzi Hannę Zdanowską oraz zaprosić uczestników pikniku do wspólnego zatańczenia poloneza na rynku.

Na stoiskach będzie można obejrzeć m.in. wystawę „Tam rodziła się niepodległość” przygotowaną przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych, przedstawiającą walkę Polaków o wolność na frontach I wojny światowej oraz podczas wojny z Rosją Radziecką. Z kolei 13. Kompania Rozpoznawczo-Szturmowa Związku Polskich Spadochroniarzy pokaże wystawę umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia polskich komandosów z Lublińca.

Nie zabraknie atrakcji dla tych, którzy swój czas na pikniku zechcą spędzić bardzo aktywnie. Dzięki Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” każdy będzie mógł sprawdzić się na strzelnicy ASG. Zaś przy stanowisku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej będzie można wejść na ściankę wspinaczkową.

Występy na scenie i stoiska będzie można oglądać od godz. 11:00. Piknik zakończy wieczorne wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wszystkich uczestników pikniku, które poprowadzą harcerze ZHR.

Patronat honorowy nad Piknikiem Niepodległościowym objęli:
Maciej Jankowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej
Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki
Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego
Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi