Świecimy na niebiesko!

W tym roku Manufaktura wspólnie z Fundacją JIM po raz kolejny włączyły się w akcję, której celem jest zwiększenie świadomości o autyzmie.Nadal bowiem osoby autystyczne spotykają się z niezrozumieniem otoczenia. Czas to zmienić!

 

Inicjatorką akcji była Mozah, małżonka emira Kataru, której celem było podniesienie świadomości społecznej na temat autyzmu. Na przestrzeni lat wydarzenie stało się okazją do dyskusji na temat tego zaburzenia oraz możliwości pomocy osobom nim dotkniętych. W ramach obchodów, na znak solidarności z chorymi, słynne obiekty na całym świecie podświetlane są na niebiesko. W ubiegłych latach ponad 2 tysiące budynków, w 180 miastach z 48 krajów przybrało kolor inspiracji, spokoju i niewinności. Wśród nich znalazły się: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie oraz Manufaktura w Łodzi.

 

Na rynku stanie scena, na której o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie poświęcone akcji „Polska na niebiesko”, połączone z występem artystów teatru Chorea. Na scenie oprócz nich pojawią się także podopieczni Fundacji JIM wraz z rodzicami, którzy razem tworzą Wielki Chóru Młodej Chorei. Zaproszenie na spotkanie przyjęła pani Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi.

 

Później, równo o godzinie 20:00 odbędzie się finał wydarzenia, w czasie którego mury jednego z  budynków dawnej fabryki Poznańskiego przybiorą barwę nieba dzięki kilkudziesięciu reflektorom. W powietrze zostaną wypuszczone balony z helem oraz rozświetlą się rozdawane gościom błękitne glow sticki. Akcję wesprą strażacy, którzy w swoich oświetlonych na niebiesko wozach wjadą na rynek. W obchodach Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu może wziąć udział każdy. Wystarczy przyjąć od wolontariuszy błękitny balon lub glow stick albo założyć niebieskie ubranie. Dodatkową atrakcją dla gości Manufaktury będzie błękitne atelier w rotundzie galerii handlowej, w którym od godziny 16:00 każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcia oraz dowiedzieć się więcej na temat autyzmu.