Łódź to miasto pełne inspiracji, twórczych przedsięwzięć i kreatywnych ludzi. Manufaktura chętnie wspiera wartościowe projekty, pomagając w ich realizacji. Oto kilka ostatnich przykładów takich kooperacji.

We współpracy z Teatrem Wielkim w Łodzi zorganizowaliśmy konkurs kompozytorskim na operę zatytułowaną Człowiek z Manufaktury. Naszym marzeniem jest, by powstające w ten nietuzinkowy sposób dzieło, stało się dla Łodzi, tym, czym w literaturze jest Reymontowska Ziemia obiecana. Założenie całego projektu jest wielopoziomowe – z jednej strony umożliwia kompozytorom realizację ich artystycznych ambicji, z drugiej – w niecodzienny sposób zwraca uwagę na Łódź i jej bogatą, wielokulturową historię. Libretto  opery  „Człowiek z Manufaktury” nawiązuje  do  historii  Łodzi, przywołując niezwykłą postać „króla bawełny” Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, który budował w Łodzi fabryki i pałace. W jednym z nich mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Jest to największa fabrykancka rezydencja w Europie. Poznański był bezwzględny  dla pracowników, ale równocześnie opłacał  budowę szkół i szpitali. Gdy zmarł w 1900 roku, pozostawił po sobie majątek o wartości ponad 7 milionów rubli.

Decyzją jury, pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckieo Grand Prix i 45 tysięcy złotych otrzymał Rafał Janiak. II Nagroda i 15 tysięcy złotych trafiły do Katarzyny Brochockiej.

Prapremiera całości dzieła odbędzie się w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego. W maju 2019 roku zostanie przygotowana premiera wersji plenerowej opery na terenie "Manufaktury" w Łodzi. Autorką libretta jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka i scenarzystka, tłumaczona na kilkanaście języków, wystawiana w Polsce i za granicą.

Soundedit ’17 – Precyzyjnie o awangardzie

Manufaktura wspierała również kolejną edycję festiwalu Soundedit. Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit to unikatowe w skali światowej wydarzenie, które od lat odbywa się w Łodzi. Jedyna na świecie w pełni autorska impreza poświęcona jednej z najbardziej kreatywnych w chwili obecnej grup zawodowych, jakimi bez wątpienia są stojący nieco w cieniu gwiazd – producenci muzyczni. Ludzie odpowiedzialni za finalny efekt nagrań, jakich słuchamy na co dzień. Soundedit to miejsce spotkań profesjonalistów z amatorami. Polscy twórcy mają możliwość spotkania z największymi światowymi fachowcami w branży muzycznej. Najważniejsi producenci muzyczni są w Łodzi honorowani statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”.

Dzięki unikatowej formule marka Festiwalu Soundedit jest dobrze znana zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Dotychczas Soundedit odwiedzili legendarni producenci muzyczni, wśród których znaleźli się m.in: Brian Eno, Bill Laswell, współpracownik Paula McCartneya i basista zespołu Killing Joke – Youth, współtwórca Velvet Underground – John Cale, producent U2, Nine Inch Nails i Depeche Mode – Flood, współtwórca Eksperymentalnego Studia Polskiego Radia – Eugeniusz Rudnik, Tim Simenon – producent albumu „Ultra” grupy Depeche Mode oraz Józef B. Nowakowski od trzydziestu lat odpowiedzialny za brzmienie czołowych albumów w naszym kraju.

W roku 2014 na Soundedit pojawił się założyciel Kraftwerk, a obecnie wykładowca uniwersytecki – Karl Bartos. W 2015 prawdziwe tłumy fanów przyciągnęli sir Bob Geldof oraz basista Deep Purple – Roger Glover. Brian Eno, który zaszczycił Festiwal swoją obecnością w roku 2016. Został przywitany owacją na stojąco, a jego instalację dźwiękową odwiedzili miłośnicy sztuki z całego świata. W roku 2016 festiwalowe punkty programu odbyły się już nie tylko w klubie Wytwórnia, ale i Filharmonii Łódzkiej, Radiu Łódź, Fabryce Sztuki czy Manufakturze.
Soundedit to niepowtarzalne koncerty. Z jedynym wykonaniem pieśni dedykowanych Powstańcom Warszawskim wystąpił Laibach. Pofestiwalowe relacje określają ten hołd już nie jako zwykły występ, ale prawdziwe, unikatowe wydarzenie.

Po raz pierwszy w Polsce, właśnie na Soundedit, swoje koncerty klubowe zagrali: zespół OMD, Public Image Limited, Gavin Friday, Divine Comedy, Daniel Lanois czy Marc Almond.

Hasło Soundedit brzmi: „I Am The Sound”. Tak będzie mógł powiedzieć o sobie każdy, kto zechce w czasie kolejnych edycji poznawać tajniki pracy producentów muzycznych, wysłuchać prelekcji, uczestniczyć w warsztatach i dyskusjach panelowych. I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na Soundedit, zapraszamy do Łodzi.