WRÓĆ DO LISTY WYDARZEŃ

Dajemy z liścia

Oxytrees – drzewa tlenowe, absorbujące do 110 ton CO2 rosną już w Manufakturze. Wytwarzają 10 razy więcej tlenu niż inne rośliny i pochłaniają 10x więcej co2; można więc powiedzieć, że osiągnięty został efekt zasadzenia 80 drzew innego gatunku.

Manufaktura jest pierwszym komercyjnym miejscem w Polsce które sprowadziło nowe drzewa, chociaż rosną już one w przestrzeni publicznej między innymi w Łomży i we Wrocławiu. Drzewa tlenowe rosną bardzo szybko i szybko zaczynają pełnić swoją dobroczynną rolę dla środowiska. W ciągu 6 lat osiągają wysokość do 16 metrów, rosna więc bardzo szybko a ich liście osiągają nawet 50 cm średnicy, dając upragniony cień.  Kolejną cechą tej nowej rośliny są piękne różowe i fioletowe, miododajne kwiaty, które przyciągają pszczoły. Oxytrees doskonale radzą sobie także w różnych klimatach – są odporne na temperaturę od - 25 do 45 stopi Celsjusza, ponadto nie przeszkadza im silne nasłonecznienie i nie wymagają żyznej gleby.

To wyhodowane przez Hiszpanów z Uniwersytetu Castilla-La Mancha drzewo jest odmianą klonu; jego fachowa nazwa brzmi: "Paulownia Clon in Vitro 112”. Do Polski drzewa tlenowe trafiły w 2015, prosto pod lupę polskich naukowców. Poletka doświadczalne drzew szybko rosnących prowadzone są m.in. na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Badania prowadzone są również przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczym w Raszynie.

Na razie w Manufakturze pojawiło się ich osiem drzew tlenowych, można je znaleźć w okolicy sklepu Kakadu i wzdłuż parkingu od strony ulicy Drewnowskiej. Miejsce wybrano tak, by drzewa nie wpływały na rosnącą już na terenie centrum roślinność, a jedocześnie absorbowały jak najwięcej dwutlenku węgla w okolicy największego parkingu. W przyszłości zaplanowane są kolejne nasadzenia i stworzenie tlenowych stref wypoczynku. 
 

Badania dr. Inż. Lisowskiego Łomża 2017
Certyfikat OHIM
Dynamika wzrostu Oxytree
Ekspertyza IUNG wpływ suszu liści Oxytree
Oświadczenie dotyczące zdolności pochłaniania CO2
Oxytree drugi rok badan w Pawłowicach
Potwierdzenie wpisu do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin
Sprawozdanie z doświadczenia Oxytree w WSA Łomża w roku 2018
Ekspertyza IUNG - wpływ gleby z plantacji Oxytree
UP Wrocław - raport z realizacji w latach 2016-2019