WRÓĆ DO LISTY WYDARZEŃ

Tax Free dla zagranicznych gości Manufaktury

Manufaktura zachęca do korzystania z nowej usługi: Tax Free, którą koordynuje kantor Exchange Group, mieszczący się w Alei Rzemiosł na rynku Manufaktury. Ta wiadomość może być szczególnie interesująca dla zagranicznych turystów spoza Europy.

Tax Free to możliwość odzyskania części podatku VAT za zakupione towary. Dzięki temu turyści odwiedzający Polskę mają możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania.
Turyści spoza UE mają prawo ubiegać się o zwrot podatku zapłaconego w Polsce przy nabyciu towarów, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez te osoby poza terytorium Unii Europejskiej w bagażu osobistym.

Od teraz usługa jest także dostępna w Manufakturze, a koordynatorem działań jest kantor sieci Exchange Group działający na rynku.
Jak to wygląda?
Klient dokonuje zakupu w punktach biorących udział w programie Tax Free (najczęściej informacja o tym widnieje w witrynie, zaraz obok informacji o możliwości płatności kartą). Wraz z paragonem odbiera od sprzedawcy dokument potwierdzający możliwość zwrotu części podatku wraz z wyliczoną jego kwotą. Bardzo istotne jest, by dokument był wydany w tym samym dniu, co paragon. Następnie wraz z paszportem i kartą płatniczą (debetową lub kredytową) powinien udać się do kantoru na rynku. Specjaliści z placówki przeprowadzą dalszy proces i zwrot trafi na konto kupującego nawet w 3-4 dni. To tak zwana usługa early refund, która umożliwia dalsze zakupy w Polsce. Natomiast nie zwalnia to kupującego z dotrzymania procedur związanych z całym procesem Tax Free po powrocie do swojego kraju. A procedurę stanowi odesłanie dokumentów wraz ze stemplami celnymi w wyznaczonym czasie. Warto więc odwiedzić Manufakturę dwa razy – zrobić zakupy i zarejestrować paragon w systemie Tax Free, a po kilku dniach wydać zwrot na kolejne zakupy.
Kantor sieci Exchange Group na rynku Manufaktury działa od wakacji. Oprócz usługi tax free, kantor ma bardzo bogatą ofertę walut (m.in. japońskie jeny i tureckie liry). Jest to także jedna z nielicznych tego typu placówek, gdzie za obcą walutę można zapłacić kartą. Można tu nabyć również złoto i monety inwestycyjne, bezpłatnie dokonać wyceny złota jubilerskiego i je sprzedać, a także zlecić przekaz pieniężny Western Union.  Dodatkowo w kantorze można skorzystać z usług takich jak ksero, fax (nadal są chętni!), wydruki i skany.

Litsta lokali, które oferują uslugę:

APART
APART SILVER
AUCHAN
BERSHKA
BYTOM
CALZEDONIA
CROPP
DENI CLER
DOUGLAS
ESPRIT
EURO RTV AGD
GEOX
GERRY WEBER
GO SPORT
GUESS
H&M
HEXELINE
HUGO BOSS
INTERSPORT
INTIMISSIMI
ISPOT
JUBILER W. ŚLIWINSKI
KAZAR
LE CREUSET
LEROY MERLIN
MANGO
MASSIMO DUTTI
MOLTON
NEW BALANCE
OKAIDI
PANDORA
PATRIZIA ARYTON
PIERRE CARDIN
PINKO
PUMA
SAMSUNG BRAND STORE
SEPHORA
SIZEER
SMYK
SOLAR
STRADIVARIUS
SWATCH
SWISS
SYMBIOSIS
TEZENIS
TIMBERLAND
TIME TREND
TOMMY HILFIGER
TOUS
TRENDY OPTICIANS
TRIUMPH
VAN GRAAF
VENEZIA
VISION EXPRESS
VISTULA
W.KRUK
WITTCHEN
WITTCHEN TRAVEL
WÓLCZANKA
YES
ZARA