WRÓĆ DO LISTY WYDARZEŃ

Miś mAnoufa zamieszkał w Manufakturze

Ma ponad 2 metry, jest skonstruowany ze stali i ma rodzeństwo na całym świecie – mAnoufa Bear, bo o nim mowa, już stoi na rynku Manufaktury i być może stanie się nowym symbolem tego miejsca! Geometryczna rzeźba misia, symbol miłości, radości i pokoju z pewnością skradnie serca łodzian!

3 października 2020 w samo południe ogromna rzeźba misia, autorstwa francuskiego artysty Ylana Anoufa stanęł w centralnym punkcie rynku Manufaktury.
Miś budzi podziw i zdziwienie nie tylko ze względu na swoje pokaźne gabaryty. Ozdobiony kolorowymi hasłami i komiksowymi historyjkami nawiązującymi w stylu do street artu, przypomni gościom Manufaktury o tym, co jest najważniejsze w życiu! Miłość, przyjaźń, nadzieja, przyszłość - to wartości, które powinny być kluczowe i o nich przypomina Ylan Anoufa, autor instalacji.
Miś Anoufa to ogólnoświatowy projekt łączący rzeźbę i malarstwo. Podobne figury stoją na całym świecie: m.in. w Hongkongu, we francuskim Saint-Tropez, w Paryżu, a także na ostatnim festiwalu filmowym w Cannes. Miś Anoufa zamieszkał też przed warszawskim zoo. Ten w Manufakturze nazywa się mAnoufa i nawiązuje do potocznej nazwy Manufaktury, której używa niemała grupa łodzian.


Każdy miś ma swoją myśl przewodnią, grafiki łączą się w pop-art komiks. Jak wszystkie dzieła Ylana Anoufy, mAnoufa charakteryzuje się wyraźnymi, graficznymi akcentami. Prace artysty zahaczają o nowoczesny pop-art, z pomocą symboliki i kreskówkowych linii przedstawiają najważniejsze ludzkie, pozytywne emocje. Ylan przywiązuje szczególną uwagę do mocnej pigmentacji koloru. Eksperymentuje z harmonią, teksturami, walorami przestrzennymi dzieł oraz ich formą. Posługuje się różnymi technikami, takimi jak farby akrylowe, kolaże z tkanin, kompozycje ze skóry i metalu.

Miś mAnoufa zostanie w Manufakturze na stałe – będzie nową atrakcją, dostępnym dla każdego dziełem sztuki. Będzie można go dotknąć, zrobić sobie z nim zdjęcie, umówić się przy nim. Czy łodzianie go pokochają? Jesteśmy pewni, że tak!