WRÓĆ DO LISTY WYDARZEŃ

Stanisław Lem oczami artystów

W setną rocznicę urodzin mistrza sci-fi, Stanisława Lema, w Alei Dobrego Smaku w Manufakturze pojawi się wyjątkowa wystawa promująca dzieła mistrza. Projekt Narodowego Centrum Kultury będzie można oglądać w Manufakturze do końca października.
Twórczość Stanisława Lema, najbardziej znanego na świecie polskiego pisarza science-fiction, wciąż inspiruje. Jego „Solaris” czy „Bajki robotów” to dzieła, po które sięga każdy czytelnik rozpoczynający przygodę z nurtem futurologii. Propozycja Narodowego Centrum Kultury jest dla wszystkich, którzy przyjemność obcowania z książkami Lema mają przed sobą, ale również tych, którzy czytali je już dawno i zechcą do nich wrócić. A jesteśmy przekonani, że warto, bo to proza inteligentna, przewrotna, dowcipna i zaskakująco aktualna.  
Projekt „Lem” składa się z dwóch części: pierwsza to plastyczna interpretacja dziesięciu książek Lema, stworzona przez współczesnych artystów, m.in. Jacka Ambrożewskiego, Katarzynę Bogucką, Roberta Czajkę czy Tymka Jezierskiego. Druga część ekspozycji to wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich postaci. Dużą atrakcję stanowić będą kody QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema,  które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.