WRÓĆ DO LISTY WYDARZEŃ

Bajeczne machinarium na Festiwal Łódź Czterech Kultur

Propozycję francuskiego teatru Pipototal trudno nazwać paradą uliczną. To raczej niezwykły sen szalonego konstruktora, który buduje i ożywia niecodzienne maszyny, przemierzające krainę dziecięcej wyobraźni. Grupa wzbudzała zachwyt publiczności na całym świecie. We wrześniu, za sprawą Festiwalu Łódź Czterech Kultur zagości na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.

Program Deambuloscopie to historia pewnego plemienia na wygnaniu. Barwny korowód dziwnych, burleskowych postaci przedziera się przez obcy sobie świat, dzięki niesamowitym maszynom. W tym czasie dają się lepiej poznać publiczności. Widzowie odkrywają wszystko co warto wiedzieć na temat życia przybyszów: jak śpią, jak się bawią, jak organizują życie tego mini-społeczeństwa w ruchu. – Nawet jeśli język cudacznego plemienia jest dla publiczności niezrozumiały to akrobacje, mechaniczne cuda i poezja gestów otwierają publiczności drzwi do wszechświata fantastycznych zjaw, pozwalając spojrzeć w świat, który jest podobny do snu – zapowiadają twórcy z Pipototal. Szaleńczą, zmechanizowaną paradę oprawia muzyka grana na żywo, tętniąca bałkańskimi rytmami. Akordeon, klarnet, saksofon i perkusja przebijają się przez zgiełk w tłumie, okrzyki komików i akrobatów oraz stukot ośmiu mechanicznych konstrukcji.
Maszyny stanowią ważną część działalności francuskiej grupy. Pipototal założony został w 1989 roku przez aktora, wynalazcę i konstruktora, Philippe’a Geffroya. Czerpie inspirację ze świata marzeń i prac Leonarda da Vinci, którego rysunki przyczyniły się do powstania ponad dwudziestu ruchomych konstrukcji, napędzanych przez korby, koła zębate, dźwignie. Od czasu udziału w ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Albertville w 1992 roku, Pipototal nieustannie występuje na festiwalach na całym świecie.

Blisko półgodzinny spektakl, który zaprezentuje w Łodzi to rodzinna propozycja dla widzów w każdym wieku, a zaprezentowany zostanie 16 września o g. 17:00.
Partnerem wydarzenia jest Manufaktura.