Wspólne odliczanie do lotu w kosmos, czyli Astropiknik w Manufakturze

UWAGA - start misji IGNIS z polskim astronautą Środa, 25 czerwca, g. 8:31!
Trzy, dwa, jeden – start! Jest oficjalna informacja z datą startu, który będziemy relacjonować w Manufakturze podczas AstroPikniku. N dużym ekranie na budynku Elektrowni odbędzie się transmisja wyczekiwanego startu rakiety ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, łodzianinem astronautą.
Wyczekiwany historyczny moment dla Polski i Łodzi ma nastąpić w środę 25 czerwvca o 8:31
Sławosz Uznański, łodzianin z krwi i kości, jako drugi Polak w historii po Mirosławie Hermaszewskim, poleci w kosmos! Startuje z ekipą NASA z legendarnego Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie i dołączy do elitarnego grona ludzi, którzy mieli okazję zobaczyć Ziemię z orbity. To nie tylko wielka chwila dla naszego miasta – to historyczny moment dla całej Polski! Misja nosi nazwę IGNIS – z łaciny „ogień” – i nie bez powodu: to symbol energii, odwagi i pasji, które napędzają Sławosza i cały polski zespół naukowców. Uznański-Wiśniewski spędzi około 14 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie przeprowadzi aż 13 eksperymentów przygotowanych przez polskie uczelnie i firmy. Dotyczą one m.in. zdrowia astronautów, mikrobiomu, nowych materiałów, a nawet wykorzystania sztucznej inteligencji. Warto podkreślić, że wiele technologii, z których korzystamy na co dzień, jak smartfony, GPS czy nowoczesna diagnostyka medyczna, powstało dzięki badaniom prowadzonym właśnie w kosmosie. To misja naukowa i technologiczna o ogromnym znaczeniu – nie tylko dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego, ale także dla międzynarodowej współpracy.
Manufaktura i Urząd Miasta Łodzi, zapraszają wszystkich łodzian na Astropiknik. Rozpocznimy transmisją na żywo ze startu rakiety, która wyświetlona będzie na ekranie Elektrowni na rynku Manufaktury. Już o 8.00 – Karol Wójcicki, znany jako „Z głową w gwiazdach”, charyzmatyczny popularyzator astronomii. Najpierw wspólne odliczanie i start - a potem kilka słów o misji, eksperymentach, technologii, a przede wszystkim o tym, jak blisko nas jest kosmos – każdego dnia. Potem głos zabierze Remigiusz Jabłoński z łódzkiego Planetarium Pomorska.
W programie Astropikniku będą także wystawy teleskopów z Planetarium Pomorska i Innowacyjnego Ośrodka Turystyki Edukacyjnej „Energosfera” oraz pokazy łazików marsjańskich przygotowane przez Koło Naukowe Raptors z Politechniki Łódzkiej. Dodatkowo w trakcie wydarzenia będzie można spotkać również Piotr Szybilski (@gromada_kulista) – pasjonata astronomii, który od lat dzieli się swoją wiedzą i teleskopem z przechodniami w ramach tzw. Astronomii Chodnikowej. Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć również wystawę zdjęć zapowiadającą eksperymenty Sławosza w kosmosie.
AstroPiknik to doskonała okazja, by wspólnie przeżyć jeden z najważniejszych momentów we współczesnej historii polskiej nauki i techniki, a także dowiedzieć się, jak blisko jesteśmy kosmosu – również tu, w Łodzi.
.