Zwiedzanie
Atrakcja turystyczna dla przyjezdnych, miejsce spotkań dla łodzian, raj dla smakoszy i wielbicieli znanych marek – tętniąca życiem i dobrą energią Manufaktura bardzo szybka stała się wizytówką miasta, rozpoznawalną na równi z ulicą Piotrkowską. Dziś trudno wyobrazić sobie Łódź bez Manufaktury. Bez plaży latem, bez jarmarku i lodowiska zimą, bez koncertów na rynku czy smakowitych wieczorów w tutejszych restauracjach.
Manufaktura to: muzea, kino, teatr, ćwierć tysiąca butików i sklepów, place zabaw dla najmłodszych, klub fitness, kilkadziesiąt restauracji i kawiarni. Jednak jej punktem centralnym jest ponad trzyhektarowy Rynek Włókniarek Łódzkich, pełniący funkcję przyjaznej przestrzeni publicznej. To tutaj organizowane są imprezy kulturalne i rozrywkowe, przyciągające zarówno łodzian, jaki i turystów. To tu najdłuższa w Europie fontanna rozświetla mrok kolorami i otula swoim szumem znakomicie zaprojektowane miejsca odpoczynku.
Manufaktura to niezmierzona różnorodność propozycji spędzenia wolnego czasu, również za sprawą trzech, zlokalizowanych tu muzeów. Ich oferta skierowana jest do wszystkich, zainteresowanych historią Łodzi i imperium Króla Bawełny, Izraela Poznańskiego, ale też sztukami wizualnymi i awangardową legendą miasta.
Czym był bielnik, w którym współcześnie znajduje się kręgielnia? Co drapano w wykańczalni i jakie maszyny pracowały w tkalni? Co dzieje się dziś w dawnej parowozowni i czy dobrze śpi się w przędzalni? Jakie motywy odnajdziemy na elewacji Pałacu Poznańskiego? Który z ceglanych budynków Manufaktury powstał jako pierwszy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można zwiedzając odtworzone zabytki włókienniczego imperium Izraela Poznańskiego. W podróży przez czas do XIX wieku i fabrykanckiej Łodzi pomogą przewodniki audio i dysponujący olbrzymią wiedzą, przewodnicy Muzeum Fabryki. Z tarasu widokowego Muzeum rozpościera się panorama Manufaktury, warto więc właśnie tutaj rozpocząć zwiedzanie kompleksu.
Z kolei Muzeum Miasta Łodzi ma swoją siedzibę w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym Pałacu Izraela Poznańskiego. Ta monumentalna rezydencja jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej XIX-wiecznej potęgi. Wystrój sal Pałacu „łódzkiego magnata bawełny” ma charakter neostylowy, charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku, przy jednoczesnym zastosowaniu elementów dekoracji secesyjnej.
Trzecie z muzeów to najmłodszy oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, który zajmuje zabytkowy budynek XIX-wiecznej tkalni. ms2 jest przede wszystkim miejscem eksperymentalnej pracy z Kolekcją sztuki XX i XXI wieku. Unikatowe zbiory Muzeum prezentowane są tu na powierzchni 3000 m2.
Jak do nas trafić?
Manufaktura znajduje się w centrum Łodzi nieopodal rynku Staromiejskiego, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego. Na wszystkich, którzy podróżują własnym samochodem czeka duży parking na 3,5 tysiąca samochodów. Szczegóły.
Co się przyda?
Aplikacja mobilna, która zbiera wydarzenia, ciekawostki, informacje o promocjach, zapewnia także pomoc w parkowaniu i zwiedzaniu. Zwiedzasz bez przewodnika? Nie szkodzi! Aplikacja pokaże, jakie funkcje pełniły poszczególne budynki i jak wyglądały przed rewitalizacją. Aplikację można pobrać tutaj.