10 lat Soundedit – jubileuszowa plejada gwiazd

Festiwal Soundedit zaprasza wszystkich fanów dobrego grania do Łodzi tradycyjnie w ostatni weekend października. Podczas dziesiątej – jubileuszowej edycji, organizatorzy wydarzenia chcą wycisnąć z muzyki wszystko to, co najlepsze.  I nie tylko z muzyki, również z wiedzy o niej. W otoczeniu laureatów nagrody "Człowieka ze Złotym Uchem" wystąpią gwiazdy, których twórczość jest rozpoznawalna na całym Świecie i zawsze sygnowana znakiem najwyższej jakości.
 
The Orb - czwartek, 26 października
The Orb założyli w 1988 r. Alex Paterson oraz Jimmy Cauty (KLF), którzy są absolutnymi pionierami ambient house. Ich pomysł na muzykę elektroniczną to spowolnione, bardziej uduchowione rytmy. W 1990 r. wydali klasyczny już singiel "Little Fluffy Clouds", na którym wykorzystano fragmenty kompozycji "Electric Counterpoint" Steve'a Reicha. Utwór został odnotowany na 275 pozycji listy "New Musical Express" 500 najważniejszych utworów wszechczasów. W 1991 r. The Orb zarejestrowało swój pierwszy album "The Orb's Adventures Beyond The Ultraworld". W 1992 r. singiel "Blue Room" osiągnął ósme miejsce na brytyjskich listach przebojów. To ewenement ponieważ utwór trwa prawie 40 minut! David Gilmour (Pink Floyd), Steve Hillage (Gong), Jah Wobble (PiL), Lee Scratch Perry i Robert Fripp (King Crimson), to tylko niektórzy wybitni artyści, z którymi Alex Peterson współpracował jako producent, aranżer lub kompozytor.
 
Orbital - czwartek, 26 października
Jeden z najbardziej znanych brytyjskich duetów, poruszający się w nurcie muzyki elektronicznej. To właśnie dzięki Orbital, zespoły grające muzykę taneczną występują dzisiaj podczas wielkich festiwali muzycznych na równych prawach z gwiazdami rocka. Duet podczas występów na żywo często decyduje się na zaskakujące improwizacje. Brytyjczycy podbili listy przebojów wydanym w 1993 r. krążkiem „Orbital 2”. Koncertowali na największych festiwalach na całym świecie. W Łodzi zaprezentują m.in. utwory z najnowszej płyty – „Monsters Exist”, której premiera już 14 września.
 
Jo Mirowski - piątek, 26 października
Artysta urodził się w Yorkshire na północy Anglii. Jego rodzice pochodzą z Polski, on sam obecnie mieszka w Londynie. Od najmłodszych lat Jo interesował się sztuką. Artysta stworzył jeden z najbardziej wizjonerskich działów artystycznych w tamtym czasie w branży muzycznej w Londynie. Wykreował w firmie Polydor znakomity i utalentowany zespół projektantów. Pracował zarówno dla dużych firm fonograficznych, takich jak: BMG, Universal, Warner, Sony czy EMI, jak i mniejszych, niezależnych wytwórni. Jego firma - Mainartery Design szybko stała się firmą działającą nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Europie i USA. Firma tworzyła dla: Paula McCartney'a, Judas Priest, Chris Rea, Scorpions, Telewizji Polskiej, Jose Carreas'a, Marillion, Placido Domingo, a nawet dla naszego Papieża Polaka. Wernisaż wystawy Jo Mirowskiego „Hej, hej to tylko rock‘n’roll!” odbędzie się w piątek, 26 października 2018 r., godz. 17.00, w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy ul. Piotrowskiej 102.
 
The Opposition - piątek, 27 października
Legenda zimnej fali, która ma za sobą bogatą w wydarzenia i niebywale krętą drogę kariery w przemyśle muzycznym. Zespół powstał w 1979 roku w Londynie. Od początku działalności kierował się ideą opozycji wobec przemysłu muzycznego. Muzyka The Opposition była i jest określana jako połączenie gatunków: cold wave, new wave, post punk oraz new floyd. Najbardziej znanym wydawnictwem grupy jest debiutancki album „Breaking The Silence” z 1980 r. W Polsce artyści liczne grono fanów zdobyli utworem „5 Minutes” z 1986 r.
 
Morcheeba - piątek, 27 października
Brytyjscy pionierzy trip-hopu od 1995 r. wydali osiem płyt, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Ich muzyka pojawiała się w wielu filmach i serialach, od „Traffic” po „Rodzinę Soprano”. Dziś do spuścizny Skye i braci Godfrey odwołuje się młodsze pokolenie muzyków: London Grammar, Nouvelle Vague czy Bonobo. Ogólnoświatowy sukces Morcheeby spowodowany był przede wszystkim wyrazistym i unikatowym brzmieniem. Do najważniejszych albumów grupy zalicza się „Fragments Of Freedom” (2000)  oraz „Charango” (2002). Zespół pojawi się w Łodzi na jedynym w tym roku koncercie w naszym kraju i zaprezentuje zarówno klasyczny materiał, jak i utwory ze swojej najnowszej płyty – „Blaze Away”.
 
Giorgio Moroder - sobota, 28 października
Jako założyciel nurtu disco i pionier muzyki elektronicznej, Giorgio Moroder zdobył uznanie na całym Świecie. Artysta jest wpływowym włoskim producentem muzycznym, autorem tekstów, performerem i DJ-em. Po wielu latach bogatej działalności artystycznej w centrum uwagi ponownie znalazł się jako gościnny współpracownik nagrodzonego Grammy albumu Daft Punk „Random Access Memories”. Moroder pracował z największymi nazwiskami w muzyce, w tym: Barbrą Streisand, Eltonem Johnem, Cher, Janet Jackson, Freddiem Mercurym czy Davidem Bowie. Wśród największych przebojów artysty są: „Hot Stuff” i „I Feel Love” Donny Summer, „Putting Out the Fire” Davida Bowiego czy „Call Me” Blondie. Za swoje dokonania Giorgio Moroder zgromadził trzy Oscary, cztery Złote Globy, cztery Grammy, ponad sto złotych i platynowych płyt. Producent został wprowadzony do Sali Sław Muzyki Tanecznej w 2004 r.
 
Nosowska - sobota, 28 października
Przede wszystkim znana jako wokalistka grupy Hey, lecz gdy tylko Hey ma wolne, Nosowska solo – choć zawsze ze znakomitymi partnerami, odkrywa gatunki, do których w macierzystym zespole się nie zbliża. Pracuje nad kolejną solową płytą, której premiera zaplanowana jest na jesień 2018 r. Nowy materiał będzie można usłyszeć na żywo podczas trasy koncertowej – „Nosowska na tłusto”, która promowana jest brawurowym singlem „Ja pas!”. Podczas wyjątkowego koncertu na Festiwalu Soundedit wraz z artystką wystąpi Smolik – laureat nagrody Soundedit w roku 2010.
 
Mery Spolsky - sobota, 28 października
Sama pisze teksty, komponuje muzykę, produkuje i aranżuje piosenki. Do tego projektuje ubrania, gra na gitarze, czasem na klawiszach. Pierwszy singiel oraz wideoklip Mery pt. „Miło Było Pana Poznać” pojawił się na początku czerwca ubiegłego roku i w obecnej chwili ma już ponad milion wyświetleń na YouTube. Album o tej samej nazwie został nominowany do nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach: „Fonograficzny Debiut Roku” oraz „Album Roku Elektronika”. Mery Spolsky do samodzielnej trasy koncertowej dodaje występy na największych festiwalach w naszym kraju.
 
10 lat Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit
The Orb wraz z Orbital pojawią się w Łodzi podczas 10. edycji Festiwalu Soundedit. Zespoły wystąpią w czwartek, 25 października 2018 r. w Klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Natomiast 26 października (piątek) zagrają: zimnofalowa legenda The Opposition oraz kultowo-klubowa Morcheeba. 27 października (sobota) wystąpią: Mery Spolsky, Nosowska + Smolik i Giorgio Moroder. Tego samego dnia odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagrody "Człowieka ze Złotym Uchem".
Karnety na Festiwal Soundedit, obejmujące dni: czwartek, piątek, sobotę i niedzielę (25-28.10.2018 r.) w cenie 230 pln można nabyć na stronach: ticketmaster.pl, bilety24.pl i biletomat.pl. Bilety na czwartek, podczas którego wystąpi The Orb oraz Orbital kosztują 110 pln. Bilety na pozostałe, poszczególne dni (piątek, sobota) również kosztują 110 pln. Karnety i bilety można nabyć również w kasie Klubu Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, tel.: +42 639 55 55, (bilety@wytwornia.pl) oraz w sieci salonów: Empik, Media Markt, Saturn.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 10. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!